Pacific Middle School Students win Regional Future City Competition


Congratulations to the team of students from Pacific Middle School, who won the Washington Regional Future City competition on Jan. 20.

This win qualifies them to compete at the 26th Annual Future City National Finals, scheduled for February 17-20 in Washington DC.

This year there were over 20 teams from Oregon, Washington and Idaho competing in the Regional including 5 other teams from Pacific at the competition which took place at Green River CC.

The students will be traveling to Washington DC with their teacher Sandy Gady and mentor Kathi Dewey. They are ecstatic to be headed to nationals and represent the school and state at this ever-growing engineering competition.

“We are so fortunate to have a teacher like Sandy Gady at Pacific to help our kids prepare to participate in a competition like this.

We have had 2 of our kids take D&E with Sandy and participate in the competition 4 times in the last 5 years and I feel so fortunate to have caring teachers like her making a difference especially at the middle school level to help prepare them for the years ahead.

Congratulations again Sandy and Team Terranova and good luck at nationals!”

Team Azara, placed 6th. Left to right: Francesca Saga, Tsiyon Solomon and Sophie Bergstrom. Photo by Judy Allen.

Team Stella Lucida, placed 26th, and received the “Most Spirited” Award.
Left to right: Sam Becker, Ivan Baez, Mallory Olsen and Celia Harris. Photo by Judy Allen.

Pacific Middle School Future City Competition Teams 2018
Pictured left to right: Front: Julia Blankenship, Wednesday Satterlee, Logan Pinheiro, Matthew Johnsen
Row 2: Ivan Baez, Sophie Bergstrom, Peyton Gendreau, Mari Pangelinan, Clara Sandell
Row 3: Leann Kostek, Francesca Saga, Mallory Olsen, Sydney Willott, Kyan Wills-Davidson, Katie Pacini, Tsiyon Solomon
Back: Karen Pavletich, Sandy Gady, Celia Harris, Ryan Sokoloski
Missing: Sam Becker, Kellen Nelson, Carson Foster, Teddy Kim, Kathi Dewey

Team Nova Stella, placed 7th.Left to right: Teddy Kim, Wednesday Satterlee and Clara Sandell. Photo by Judy Allen.

Team Bienvenida; Clockwise Left to right: Mari Pangelinan, Katie Pacini, Matthew Johnsen, Logan Pinheiro.

Team Velika, placed 2nd and received the People’s Choice Award. Left to right: Kyan Wills-Davidson, Kellen Nelson, Julia Blankenship and Carson Foster.


Share Your Opinion

By participating in our online comment system, you are agreeing to abide by the terms of our comment policy.

...and oh, if you want a picture to show with your comment, go get a gravatar!